Dr. Audronė Telešienė, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto profesorė, Duomenų analizės ir archyvavimo centro vadovė
Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį įvyko reikšmingi aplinkosauginio sąmoningumo pokyčiai. Vertindami skirtingų sričių problemas gyventojai aplinkosaugines problemas nurodo tarp penkių pačių svarbiausių, greta tokių problemų kaip skurdas ar sveikatos iššūkiai. Tačiau pastebima, kad Lietuvos gyventojų elgsena nėra itin aplinkai draugiška, o dauguma neaukotų asmeninio patogumo dėl aplinkos apsaugos.
Svarbiausia aplinkosaugine problema Lietuvos gyventojai įvardija klimato kaitą. Kaip rodo Tarptautinio socialinio tyrimo (angl. ISSP) duomenys, prieinami naudojimui per Lietuvos socialinių ir humanitarinių mokslų duomenų archyvą LiDA, dar prieš dešimtmetį klimato kaita buvo praktiškai neatpažįstama problema. Tačiau informuotumas ir supratimas apie klimato kaitą stipriai išaugo ir dabar klimato kaita laikoma pačia svarbiausia problema. Susirūpinimas ja užleido vietą labiau regioninės ar vietinės apimties problemoms – oro tarša ar vandens tarša.
Lietuvoje labai mažas klimato kaitos skeptikų kiekis. Net 9 iš dešimties pripažįsta, kad klimato kaitą sukelia žmogaus veikla. Kraštutinį skepticizmą išsako tik vienas iš šimto, o tai yra labai mažai, palyginus su JAV, Vokietija ar Australija, kur tokių gyventojų yra kelis kartus daugiau. Žinoma, to skepticizmo yra. Štai dabar, kai turime labai šiltą, saulėtą balandžio mėnesį, daugelis gyventojų džiaugiasi maloniais orais. Tačiau tai yra nulemta ir klimato kaitos. Tad pastebime užslėptą klimato kaitos neigiamų padarinių ignoravimą – vadinamasis skepticizmas susijęs su klimato kaitos pasekmių vertinimu.